MOBILIOJI MOKSLINĖ LABORATORIJA LAUKUVOS NORBERTO VĖLIAUS GIMNAZIJOJE

2015-01-28Praėjusių mokslo metų pabaigoje Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos dalis buvo virtusi moksline laboratorija, nes buvo suorganizuota Jaunojo Tyrėjo diena, kurios tikslas, kuo daugiau mokinių sudominti moksline veikla. Jos metu mokiniai turėjo galimybę klausytis mokslininkų skaitomų paskaitų apie paukščius, jų žiedavimą bei išvysti šou. Astronomijos paskaitas mokiniai klausė dangaus skliauto gaubte, kuriame galėjo iš arti stebėti dangaus kūnus. Taip pat išvydo žmogų, nuskanuojantį ir po to persekiojantį robotą. Vėliau mokiniai patys bandė konstruoti robotukus, rašyti jiems programas, kad atliktų vienas ar kitas funkcijas. Tyrėjo dienos eigoje mokiniams buvo papasakota apie projektą „Jaunasis tyrėjas“ ir paagituota jame dalyvauti siūlant savo idėjas.

22 mokiniai, vadovaujami fizikos ir matematikos mokytojos Renatos Gargasienės, nenumojo į tai ranka ir nutarė išbandyti savo jėgas projekte „Jaunasis tyrėjas“ - pasikviesti mobiliąją mokslinę laboratoriją (MoMoLab) pas save.

„MoMoLab“ vizito į mokyklą tikslas – sudaryti mokiniams sąlygas atskleisti savo gebėjimus tyrinėti aplinką ir gamtą moksliniais metodais, kurti ir ieškoti naujų technologinių sprendimų. Siekis – padėti formuoti mokslinę pasaulėžiūrą, plėtoti kūrybines mokinių galias, atskleisti ir ugdyti talentus.

„MoMoLab“ vizitas į mokyklą – tai 2-3 dienų trukmės programa 8-11 klasių mokiniams, kurios metu jie:

• kartu su mokslininkais atlieka mokslinius tyrimus;
  • klauso paskaitų apie naujausius mokslo atradimus;
  • pamato mokslinių eksperimentų demonstracijas.

Rugsėjo pabaigoje mokiniai, susipažinę su „Jaunojo tyrėjo“ projektu, nusprendė atlikti mokslinius tyrimus ir užpildydami anketas, kuriuose nurodė mokslines idėjas užsiregistravo į Jaunųjų tyrėjų klubą.

Po to teko laukti, derinti, taisyti, kontroliuoti bei keisti kai kurių mokinių vizijas, kol gavome žinią, kad „MoMoLab“ atvyks į Laukuvos Norberto Vėliaus gimnaziją sausio 28-30 dienomis.

Buvo atrinkta 16 mokinių pateikusių idėjas. Mokslininkai kartu su mokiniais tobulino mokslinius sumanymus, formulavo tiriamųjų darbų temą, rengė tyrimų planus. Mokiniai supažindinti su tyrimui reikalingos įrangos aprašais.

Sausio 28-30 dieną „MoMoLab“ lankėsi Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje. „MoMoLab“ – tai vilkiko puspriekabėje sumontuota mokslinė laboratorija. Vizito metu mokiniai, susipažino su saugaus darbo „MoMoLab“ reikalavimais, išmoko dirbti su numatyta įranga ir atliko suplanuotus tyrimus. Išanalizavo pirminius duomenis ir suplanavo tolesnius darbus.

Tris dienas viena mokinių grupė, t.y. biologijos srities tyrimų, dirbo vilkiko laboratorijoje, kita – fizikos ir robotikos srities tyrimų – chemijos kabinete atliko savo tiriamuosius darbus.

„MoMoLab“ vizito metu vyko kiti renginiai:

1. Projekto „Mokinių jaunųjų tyrėjų atskleidimo ir ugdymo sistemos sukūrimas“ pristatymas visiems besidomintiems gimnazijos mokiniams ir mokytojams;

2. 3D filmas „Aš žmogus“ (anglų k. – „I Human“) – žmogaus fiziologija, medicina ir moksliniai pasiekimai, 10-11 klasių mokiniams.

3. Susidomėjusių mokinių apsilankymai vilkike (suderintu laiku);

4. Paskaitos „Bekontakčiai cheminių medžiagų aptikimo metodai“ ir „Mikroorganizmų įvairovės tyrimų metodai“ – motyvuotiems šia sritimi besidomintiems mokiniams.

Trečią dieną kartu su mokslininkais dirbę mokiniai visiems besidomintiems aktų salėje pristatė savo tiriamuosius darbus, atsakinėjo į užduodamus klausimus.

Mobili laboratorija ir mokslininkai išvyko, bet darbo liko dar nemažai. Mokiniai turės susisteminti tyrimo duomenis ir, esant reikalui, atlikti papildomus tyrimus; privalės išanalizuoti gautus duomenis bei parengti darbų aprašus; tęsti pradėtą darbą arba, remdamiesi įgyta patirtimi, imtis kito tyrimo, atlikti mokslinį tyrimą iki galo ir dalyvauti jaunųjų mokslininkų konkurse. Tai vienas iš aktualių jaunimo laisvalaikio užimtumo problemų sprendimų, suteikiantis daugiau saviraiškos galimybių gabiems vaikams bei skatinantis rinktis tyrėjo profesiją.

Galima tik palinkėti mokiniams užsispyrimo, žingeidumo, o jų vadovei kantrybės.

Parengė,

Renata Gargasienė