Norbertas Vėlius – žmogus šventovė, žmogus aukuras, žmogus Mokytojas (Jonas Vaiškūnas)

2013-01-31-2

Sausio 31 dieną Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos bendruomenė minėjo etninės kultūros tyrinėtojo, mitologo, folkloristo, profesoriaus Norberto Vėliaus 75-ąsias gimimo metines.

Renginyje dalyvavo: Seimo kancleris Jonas Milerius , Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės, Seimo Tarybos nariai: filosofai Romualdas Ozolas ir Bronislovas Genzelis,  prof. habil. dr. Daiva Vyčinienė,  doc. dr. Arūnas Vaicekauskas, grafikė – dailininkė Ramunė Vėliuvienė, režisierius, teatrologas prof. Petras Bielskis, Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorijos ir atminties įamžinimo skyriaus vedėja Angonita Rupšytė ir Skyriaus darbuotojai Ieva Sinkevičiūtė, Andrius Petrulevičius, žurnalistas, redaktorius Gediminas Zemlickas, žurnalistė Vilma Leuškaitė, Šilalės r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vera Macienė.

Filosofas Romualdas Ozolas konferencijos dalyviams kalbėjo apie profesoriaus Norberto Vėliaus idėjas šiandien. Prisiminimais apie bendravimą su Norbertu Vėliumi pasidalino filosofas Bronislovas Genzelis. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos katedros vedėja profesorė habilituota daktarė Daiva Vyčinienė kalbėjo apie Norberto Vėliaus padarytą įtaką lietuvių folkloro judėjime ir etnomuzikologijai. Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Kultūros studijų ir etnologijos katedros docentas daktaras  Arūnas Vaicekauskas perskaitė pranešimą ,, Norbertas Vėlius – Vytauto Didžiojo universiteto profesorius“. Klaipėdos universiteto profesorius, režisierius, teatrologas Petras Bielskis kalbėjo, kad asmenybė prasideda gimnazijoje. Renginyje dalyvavo dailininkė, grafikė Ramunė Vėliuvienė, kurios darbais iliustruota ne viena Norberto Vėliaus pasakų ar sakmių knyga.

Renginio metu skambėjo žemaitiškos, tarmiškai, dūnininkų šnekta atliekamos gimnazijos tradicinių kanklių ansamblio (vad. Jolanta Bučnienė) ir Šilalės kultūros centro folkloro ansamblio „Veringa“ (vad. Jolanta Kaputytė) dainos. Norberto Vėliaus užrašytą kūrinį „Na tap, kap numy“ skaitė gimnazijos 5 klasės mokinė Modesta Pociūtė (mokyt. Zita Siautilienė). Konferencijos pabaigoje visa salė dainavo pačią mėgiamiausią profesoriaus Norberto Vėliaus dainą „Lek gervele“.

Po konferencijos vyko Bendradarbiavimo sutarties pasirašymo su Seimo kanceliarija ceremonija. Ceremoniją daina pradėjo gimnazijos 3g klasių mokiniai. Ceremonijos metu kalbėjo Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorijos ir atminties įamžinimo skyriaus vedėja Angonita Rupšytė. Mokiniams ji įteikė  Lietuvos moksleivių nepriklausomos Lietuvos valstybės 20-mečio aktą. Aktas su  gimnazijos mokinių parašais bus gražintas Seimo kanceliarijai. Vėliau žodį tarė Seimo kancleris Jonas Milerius ir gimnazijos direktorius Vincas Jurgaitis. Ceremoniją užbaigė gimnazijos mokytojų ir mokinių liaudiškos muzikos kapela „Laukuva“ (vad. Alfredas Šniaukas) su daina apie Lietuvą, kurios žodžiai „ ... o Lietuva, žeme tu šventa, nerasi geriau nei gimtinėje“ itin pakiliai, patriotiškai nuteikė visus salėje.

Iškilminga renginio pabaiga buvo įamžinta bendroje konferencijos ir bendradarbiavimo sutarties pasirašymo ceremonijos  dalyvių nuotraukoje.