Balandis - projekto Šviečiamosios gyvulininkystės programos įgyvendinimo mėnuo

2016 04 07 2Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje startavo Šviečiamosios gyvulininkystės programa „Augink, rūpinkis, mylėk“, kurios tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste, susipažinti su gyvūnų įtaka gamtai ir aplinkai, kokios yra mokymosi galimybės gyvulininkystės srityje. Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazija pateko tarp tų mokyklų, kurioms buvo suteikta proga prisijungti prie respublikoje įgyvendinamos programos.

Pirmasis Šviečiamosios gyvulininkystės programos užsiėmimas, skirtas Žemės dienos paminėjimui, buvo integruotas balandžio 8 d. į biologijos pamoką, kurią vedė mokytojos V. Ačienė ir B.Strodomskytė. Pamokos metu penktos klasės mokiniai buvo plačiau supažindinti su viena iš svarbiausių mūsų šalies ūkio šakų – pienininkyste. Stebėdami filmą, mokiniai praturtino žinias apie Lietuvoje paplitusias galvijų veisles, auginimo galimybes, galvijų produktų teikiamą naudą žmogaus organizmui. Net ir kaime augančių vaikų ausis džiugino mokslininkų patvirtintas faktas, kad kasdien Lietuvoje primelžiama 15 tūkstančių vonių pieno, arba du dideli olimpiniai baseinai. Mokiniai sužinojo, kad robotizuotose fermose karves melžia ir šeria robotai, kompiuteriai valdo jų darbą, o ūkininkas visą informaciją apie gyvulių sveikatą ir įrengimų darbą gauna sms žinute. Pamokos pabaigoje surengta viktorina „Ką mokiniai žino apie galvijus, arklius, kiaules, ožkas, avis“. Visi viktorinos dalyviai apdovanoti gautais Šviečiamosios gyvulininkystės programos prizais: saugos liemenėmis su atšvaitais, puodeliais, krepšiais sportinei aprangai, kuprinėmis, edukaciniais- informaciniais vaizdo filmais, užduočių knygelėmis.

Balandžio 11 d. vyko renginys – viktorina „Bitės, paukščiai, kailiniai žvėreliai“. Mokiniai, peržiūrėję filmuotą medžiagą apie bites, paukščius, kailinius žvėrelius, diskutavo apie gyvulių naudą žmogui ir jų priežiūrą, sprendė kryžiažodžius, dalyvavo žaidime apie gyvūnus. Penktokai prisiminė tautosaką – skaitė, sekė pasakas, minė mįsles, kuriuose veikėjai yra paukščiai, gyvuliai.

Balandžio 14 d. penktokai, vykdydami Šviečiamosios gyvulininkystės programą, dalijosi savo asmenine patirtimi apie jiems žinomus naminius gyvulius. Mokiniai, dirbdami grupėse, bendraudami vieni su kitais, domėjosi naminių gyvūnų įvairove, nauda bei auginimo ypatumais. Visi mokiniai ieškojo informacijos internete, lygino arklių veisles. Prisiminė, kad Laukuvoje taip pat galima pamatyti Lietuvos Žemaitukų veislės arklius V. Digaičio ūkyje.

Balandžio 21 d. penktokai atliko praktines užduotis. Užduočių buvo įvairiausių: sudėlioti raides teisinga seka ir parašyti, kokie yra pieno produktai, atsakyti į klausimus apie mėsinius galvijus, išvardinti produktus, gaunamus iš gyvulių, išspręsti kryžiažodį, iššifruoti kodą, baigti teiginius apie avis, išvardinti ūkyje dirbančių žmonių specialybes.

Dalyvaudami Šviečiamosios gyvulininkystės programoje, naudodamiesi gauta organizatorių metodine medžiaga ir priemonėmis, dalyvaudami pamokėlėse, konkursuose, viktorinose, penktokai turėjo puikią galimybę susipažinti su visomis Lietuvoje paplitusiomis tradicinėmis gyvulininkystės šakomis.

Projekto koordinatorė

Birutė Strodomskytė