Naujienos

1863 m. sukilimo pėdsakai Šilalės rajone

2013-09-13

  

 

        Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijai teko atsakomybė parengti atvirąją istorijos pamoką ,,Tauta egzistuoja tiek, kiek egzistuoja troškimas būti laisvai“.

Lietuvių kalbos mokytoja Aurelija Bitinienė ir istorijos mokytoja Romualda Laugalienė, 2ag klasės mokiniai ir tradicinių kanklių ansamblio dalyvės (mokytoja Jolanta Bučnienė) pakvietė sugrįžti 150 metų atgal su pagarba abiejų tautų – lietuvių ir lenkų – pralietam kraujui, protėvių drąsai, pasiaukojimui ir pasistengti suprasti, ką šiandien mums gali pasakyti 1863-64 metų sukilimas.

Taip Šilalės rajone pasirinkta paminėti 1863 m. sukilimo 150-ąsias metines ir atskleisti šiųmetę Europos Paveldo dienų temą – „Epochų ženklai“. Šilalės rajono savivaldybės administracija tuo pagrindu parengė projektą „1863 m. sukilimo pėdsakai Šilalės rajone“. (Sukilėlių kapų mūsų krašte yra Riešketų kaime, Laukuvos seniūnijoje, ir Kirnių kaime, Pajūrio seniūnijoje.)

Ypač gražią penktadienio (rugsėjo 13 d.) priešpietę Šilalės rajono savivaldybės vadovai, tarybos nariai, jaunieji šauliai iš Pajūrio ir Laukuvos, laukuviškiai skautai bei kiti mokiniai iš Šilalės Simono Gaudėšiaus, Laukuvos Norberto Vėliaus ir Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijų, Upynos Stasio Girėno vidurinės mokyklos, Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos, Pajūralio, Obelyno ir Tenenių pagrindinių mokyklų susirinko prie partizanės, mokytojos, poetės Irenos Petkutės-Neringos paminklo. Juos pasveikino Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vera Macienė ir Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus direktorė Soneta Būdvytienė. Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos direktorius Vincas Jurgaitis pakvietė tylos minute pagerbti visų kovotojų už laisvę atminimą ir paskelbė žygio į Riešketus, prie sukilėlių kapų, pradžią.

Žygio dalyviai kelią iš Laukuvos per Vabalus į Riešketus įveikė greičiau nei buvo numatyta. Aišku, jiems padėjo smagios skanduotės ir skambios liaudies dainos.

Prie Sukilėlių kalnelio žygeivius pasitiko valstiečiai, sukilėliai – 2ag klasės mokiniai, Riešketų ir aplinkinių kaimų gyventojai.  Gerą pusvalandį šventoje laukuviškiams vietoje skambėjo karinės liaudies dainos, atliekamos mokytojų ir tradicinių kanklių ansamblio merginų.

Prasmingos šventės dalyvius pasveikino kartu žygiavę Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas ir Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius,  Švietimo kultūros ir sporto skyriaus vedėja bei projekto „1863 m. sukilimo pėdsakai Šilalės rajone“ vadovė Rasa Kuzminskaitė, Laukuvos seniūnijos seniūnas Virgilijus Ačas. Žygyje dalyvavusiems bei prie projekto prisidėjusiems įteiktos Šilalės rajono savivaldybės mero Padėkos.

Renginio pabaigoje visi ragavome itin skanios riebios žirnių košės, kurią išvirė mūsų gimnazijos valgyklos darbuotojos.

Dėkojame Šilalės kultūros centro vyr. specialistei etnokultūrai Jolantia Kasputytei, paraginusiai ir padėjusiai pasirengti pamokai, taip pat Laukuvos kultūros namų direktorei Virginijai Mikutavičienei už drabužius sukilėliams.

1863 m. sukilimo, kaip mūsų tautos istorijos vieno garbingiausių  ilgametės kovos už laisvę epizodų, jubiliejaus minėjime įpareigoja prisiminti, kad kova dėl laisvės nesibaigia niekada.


Aurelija Bitinienė, lietuvių kalbos mokytoja

Romualda Laugalienė, istorijos mokytoja

 

P.S. Rugsėjo mėn. Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje galima aplankyti unikalią parodą, kurią parengė Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus, ir susipažinti su išlikusia ir dar niekur nematyta dokumentine medžiaga apie sukilimo įvykius ir jo pasekmės.

Spausdinti