Jaunojo mokslininko kelias

2015-04-22Praėjusių mokslo metų pabaigoje Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje buvo suorganizuota Jaunojo Tyrėjo diena, kurios tikslas, kuo daugiau mokinių sudominti moksline veikla. Tyrėjo dienos eigoje buvo papasakota apie projektą „Jaunasis tyrėjas“ ir paagituota jame dalyvauti siūlant savo idėjas. 22 mokiniai, vadovaujami fizikos ir matematikos mokytojos Renatos Gargasienės, nutarė išbandyti savo jėgas projekte „Jaunasis tyrėjas“ - pasikviesti mobiliąją mokslinę laboratoriją (MoMoLab) į gimnaziją. Susipažinę su „Jaunojo tyrėjo“ projektu, mokiniai nusprendė atlikti mokslinius tyrimus ir užpildę anketas, kuriose nurodė mokslines idėjas, užsiregistravo į Jaunųjų tyrėjų klubą.

Po to teko laukti, derinti, taisyti, kontroliuoti bei keisti kai kurių mokinių vizijas, kol gavome žinią, kad „MoMoLab“ atvyks į Laukuvos Norberto Vėliaus gimnaziją sausio 28-30 dienomis.

Buvo atrinkta 16 mokinių pateikusių idėjas. Tarp atrinktųjų buvau ir aš, 2ag klasės mokinė Gabrielė Dzindzelietaitė.  Mokslininkai kartu su mokiniais tobulino mokslinius sumanymus, formulavo tiriamųjų darbų temą, rengė tyrimų planus. Mano tyrimo tema skambėjo taip: „Pirmuonių išgyvenamumo skirtingų dantų pastų tirpaluose tyrimas“. Šiam tyrimui atlikti reikėjo užsiauginti pirmuonių bei kitų mikroorganizmų. Biologijos mokytojos, Virginijos Jačienės dėka, biologijos knygoje radau aprašą, kaip užsiauginti pirmuonių. Joje buvo aprašytas šieno mirkinio gaminimas ir stebėjimas. Būtent šiuose mirkiniuose ir turėjau galimybę užsiauginti pirmuonių – klumpelių. Tuomet galėjau stebėti mikroskopu kaip klumpeles veikia kiekvienas mano turimas dantų pastos tirpalas. Tyriau būtent šias dantų pastas: ,,Elgydium‘‘, ,, Aquafresh kids‘‘, ,,Bobini Junior‘‘, ,,Blend-a-med‘‘, ,,Colgate fresh mint‘‘, ,,Himalaya herbals‘‘, ,,Parodontax‘‘, ,,Ecodenta (balinamoji)‘‘, ,,Ecodenta (jautriems dantims)‘‘, ,,Angelica Protezione Totale‘‘  bei dantų pastą ,,Marvis‘‘. Dantų pasta ,,Colgate fresh mint“ padarė ypač didelį poveikį klumpelėms. Dar norėčiau pabrėžti, jog prieš atvykstant mokslininkams, turėjau padaryti 6-10 kl. mokinių apklausą, kokias dantų pastas jie naudoja dažniausiai. Daugelis 6-10kl. mokinių naudoja dantų pastą ,,Colgate‘‘. Tačiau, tai nėra pats geriausias dantų pastos pasirinkimas. Kiek vėliau gimė idėja pasidomėti, kaip konkrečiai dantų pasta ,,Colgate‘‘ veikia žmogaus gleivinę. Šią įdėją pradėjau įgyvendinti pasitelkdama internetines svetaines, kur galėjau pažiūrėti kiekvieno komponento, įeinančio į dantų pastos sudėtį, žalą žmogui. Buvo visokių dantų pastos komponentų: turinčių kancerogeninių medžiagų, toksiškų  raumenų-atramos sistemai ir kt. Taigi sužinojau, kiek kiekviena tiriama mano dantų pasta yra toksiška. Kiek vėliau, pabaigus būtent mano tiriamos temos ataskaitą, gavau kvietimą į Vilnių, į Biochemijos institutą, kur galėčiau tęsti darbą su Biochemijos instituto syriaus vedėja, vyresniąja mokslų darbuotoja Virginija Bukelskiene bei biomedicinos mokslų daktare, docente, edukologijos mokslų magistre  Grita Skujiene. Vilniuje lankiausi balandžio 22-24 dienomis. Vilniuje, biochemijos institute, plėtojau savo idėją toliau. Tik jau buvo pakeista ląstelių kultūra. Turėjau galimybę pamatyti kaip dantų pastos veikia konkrečiai žmogaus gleivinę. Galiu teigti, jog dantų pastų poveikis klumpelėms bei pasitelkus kita ląstelių kultūrą, parodė dantų pastos veikimą žmogaus gleivinei, ne itin skyrėsi. Dantų pasta ,,Colgate‘‘ ardo  ir klumpeles, ir kita ląstelių kultūrą. Taigi galiu teigti, jog nuėjau jau nemažą kelią, tad nevalia sustoti. Turiu pabaigti paruošti ataskaitą ir kitais metais sudalyvauti Jaunųjų tyrėjų konkurse. Tikiuosi viskas pavyks ir puikiai  pasiseks pabaigti savo darbą.

Džiaugiuosi, kad Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje kreipiamas dėmesys į mokinių poreikius. Jie skatinami dalyvauti įvairiuose projektuose, renginiuose. Gimnazijoje sukuriamos sąlygos įgyvendinti mokinių idėjas. Esu labai patenkinta, kad Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje dirba kompetentingi, entuziastingi, gerai savo darbą išmanantys mokytojai, skatinantys mokinius tobulėti.

Gabrielė Dzindzelietaitė

Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos 2ag klasės mokinė