Kodėl svarbu paminėti tarptautinę π dieną?

Daujotytė1g    Kovo 14 d. gimnazijoje tradiciškai paminėjome skaičiaus Pi dieną, skirtą matematinei konstantai. Neįprastos šventės proga, kurią 1987 m. sugalvojo amerikietis fizikas Larry Shaw,  dar kartą pasikalbėjome apie matematikos svarbą šiuolaikiniam pasauliui.

π yra begalinis, iracionalusis skaičius, kurio apytikslė išraiška 3,14. Šis skaičius reiškia apskritimo ilgio ir skersmens santykį. Tinkamiausias laikas švęsti Pi dieną - kovo 14 d., 1:59:26 val., po vidurdienio. Įdomu, kad šią dieną gimė reliatyvumo teorijos kūrėjas Albertas Einšteinas, liūdna- 2018 m. kovo 14 d. mirė fizikas Stivenas Hokingas.

Mokslininkai pi reikšmę yra patikslinę daugiau nei milijardu ženklų. Matematikos mokslo mėgėjai varžosi, kas daugiau jo reikšmės išmoks mintinai. Skelbiama, kad pasaulio rekordas priklauso kinui, kuris nesuklydęs išvardino beveik 7 tūkstančius skaičių po kablelio.

Kaip šventėme π dieną šiais ,,nuotoliniais“ mokslo metais? Mokytojai L. Petrauskienė, R. Gargasienė, D. Norbutienė ir V. Jonikas nusprendė suvienyti matematikos, fizikos ir informacinių technologijų mokslus ir 5 – IV gimnazijos klasių mokiniams skyrė smagią užduotį - sukurti pi dienos elektroninį  sveikinimą. Pasitelkdami informacines technologijas ir įvairias programas kūrėme sveikinimą, kuriame atsispindėjo mūsų požiūris į šią dieną.  π paminėjome virtualiu būdu naudodami šiuolaikines technologijas, kurias jau visai neprastai įvaldėme tiek mes, tiek mokytojai. Atliekant užduotį teko būti kūrybiškiems, pasitelkti savo fantaziją bei prisiminti svarbiausius faktus apie matematinę konstantą.

Kovo 14-oji gali būti pažymima suvalgant apvalų pyragą, papuoštą simboliu- graikiška raide π, nes veidrodyje skaičius pi atrodo kaip angliškas žodis „pie“ (pyragas). Minėti šią dieną yra svarbu ir įdomu, nes be šio skaičiaus neįsivaizduojame fizikos, geometrijos, inžinerijos mokslų, be šio skaičiaus žmonės negalėtų pakilti į kosmosą.

Gabrielė Žadeikytė, II gimnazijos klasės mokinė